192.168.l.l WEB Android & İOS

Kullanmakta olduğumuz internet bağlantısı ile alakalı olarak yapacağımız işlemlerin hemen hemen hepsini 192.168.l.l  IP adresi aracılığı gerçekleştirme olanağımız mevcut olmaktadır.  Bu yüzden de belirtilmekte olan bu adres ile alakalı olarak bilinmesi gereken tüm detaylar ve merak edilen her sorunun cevabı yazımızın devamında mevcut olmaktadır.

192.168.l.l Nedir?

Bu adres kullanmakta olduğumuz modemimiz, internet sağlayıcımız ve  bağlantı ayarlarımız ile alakalı olarak tüm işlemleri ve düzenlemeleri yapacağımız tek sistem olmaktadır. Yapılacak olan işlemler arasında en çok dikkat çekenler ise aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

İlk aşamada yapılacak olan işlem modem kurulumu yapmaktır. Bu aşamada söz konusu olan kurulum işlemini siz de yapsanız ya da bu konuda yetkili olan servis de yapsa bahsi geçen IP adresi gerekli olmaktadır.

 1. İnternet bağlatan hemen hemen herkes ilk olarak kablosuz bağlantı ayarlarını yapmak ve güvenlik önlemleri alma ihtiyacı duymaktadır. Bu aşamada akla ilk gelen ise internet bağlantımıza isim vermek ya da mevcut olan ismi değiştirmek veya şifre koyma, şifre değiştirme gibi işlemler olmaktadır.
 2. Eğer kullanmakta olduğunuz modem üzerinden yeni bir kablolu bağlantı yapmak istiyorsanız ve bu aşamada mevcut olan kanallara bir yenisini ekleyecekseniz yapmak istediğiniz bu port açma işlemini 168.l.l adresi ile yapabilmektesiniz. Aynı zamanda mevcut olan bir kablolu bağlantı kanalını kapatma işlemi anlamına gelen port kapama işlemini de yine söz konusu olan yerden yapabilmektesiniz.
 3. Kullanılmakta olan kablolu bağlantı ayarları ile alakalı olarak daha başka düzenlemeler için yine adı geçen adres ile giriş yapıp daha sonra da LAN ayarları ile gerekli her türlü ayarlama ve düzenlemeyi yapma olanağı bulabilmektesiniz.
 4. Eğer yapacağınız ayarlamalar kablosuz bağlantı sistemi ile alakalı ise yine giriş yaptıktan sonra WLAN ayarları sekmesi ile gerekli olan her türlü işlemi yapabilirsiniz.
 5. Herhangi bit kablolu bağlantı ya da uydu bağlantısı olmaksızın televizyon yayını elde etmek istiyorsanız bu aşamada da yine bahsi geçen IP adresini kullanarak IP TV’ ye bağlanabilirsiniz.
 6. Bir başka faydalı özellik ise görüntü yakalamak ve paylaşmak için kullanılmakta olan IP kamera işlemi olmakta ve düzenleme de söz konusu olan adres aracılığı ile yapılmaktadır.
 7. Bir başka işlem de yapılması son derece önemli ve bir o kadar da gerekli olan güvenlik duvarı ayarlamalarıdır.
 8. Yine gerekli olan paylaşım ve otomasyon işlemleri yapmaktır,
 9. Nat sunucusu ayarları ile alakalı olan tüm işlemleri de bu adres üzerinden giriş sağlayarak yapabilirsiniz.

192.168.l.l Girişi Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılmakta olan ve pek çoğu da olmazsa olmaz özellikler taşımakta olan işlemleri gerçekleştirmenin ilk şartı bu adres üzerinden giriş yapmaktır. Bunun için ise yapılacak olan işlemler sırası ile şu şekilde olmaktadır;

İlk olarak internete bağlanmak üzere kullanmakta olduğunuz cihazda yüklü olan tarayıcıyı açın ve adres çubuğuna 192.168.1 1 adresini girin,

 1. Karşınıza yeni bir sayfa çıkacak ve bu sayfada sizden giriş yapmanız için kullanıcı adınız ve şifreniz talep edilecektir. Eğer daha önceden belirlediğiniz bir şifre varsa bunu kullanarak giriş yapabilirsiniz,
 2. Ancak ilk kez giriş yapacaksanız bu aşamada kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre modemizin markasına göre farklılık gösterecektir.

192.168.l.l Girmiyor

Ancak bu aşamada giriş yapmak için her türlü sistemi denediğiniz halde yine de başarılı olamazsanız aşağıda yolları tek tek denemenizi tavsiye ederiz.

İlk olarak internet sağlayıcınız ve modeminiz ile alakalı olarak işlem yapmak adına kullanmanız gereken IP adresinin 192.168.1.1 olduğuna emin olun. Çünkğ detayları ile anlatılmakta olan işlemleri yapmak adına kullanılmakta olan tek IP adresi bu olmamakta ve bunun dışında daha başka adresler de mevcut olmaktadır. Bunları denemenizi tavsiye ederiz.

 1. Eğer kullanmanız gereken IP adresinin bu olduğuna eminseniz bu sefer modeminizi kapatıp açmalısınız. Bu işlem genel olarak işe yaramaktadır. Ancak yine de sonuç alamazsınız bu aşamada modeminize reset atmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem kullanılmakta olan er modem için farklı olacağı için daha detaylı bilgi almak için kullanma kılavuzuna bakmalısınız.
 2. Bazı durumlarda da sorun kullanmakta olduğunuz tarayıcı ile alakalı olabilmektedir. Bu yüzden daha başka bir tarayıcı ile giriş yapmayı deneyin. Söz gelimi İnternet Explorer kullanıyorsanız bunun yerine Google Chrome kullanarak deneme yapmalısınız.
 3. Tüm bu işlemlere rağmen yine de bağlantı sağlayamaz iseniz yetkili servis ile iletişime geçmeniz yapılacak olan en çözüm odaklı işlemdir.

192.168.l.l Ttnet

Bahsi geçen IP adresi ile işlem yapma olanağınız olan internet sağlayıcılarından biri de Ttnet olmak ile  beraber adı geçen bu markanın ülkemizde en sık kullanılan internet sağlayıcısı olduğunu düşündüğümüz zaman bu konu ile alakalı olarak detaylı olarak bilgi vermek son derece önemli olmaktadır.  Ttnet kullanıcıları yukarıda belirtilmekte olan işlemleri ya da daha başka bir işlemi yapmak adına giriş yapmak istedikleri zaman girmeleri gereken kullanıcı adı “admin” şifre ise “ttnet” olmaktadır.

İP: 192.168.l.l TTNET

İP: 192.168.l.l Zyxel

192.168.l.l Superonline

Ülkemizde kullanılmakta olan en hızlı internet sağlayıcısı dediğimiz aklıma ilk gelen marka Süperonline olmaktadır. Bu yüzden de adı geçen hizmeti tercih eden kişiler her geçen gün daha da artmakta ve bu yüzden yapılacak olan internet bağlantısı ayarlamaları için gerekli olan detayları belirtmek son derece büyük önem arz etmektedir.

Bu noktada bahsi geçen IP adresini girdikten sonra karşına gelecek olan ekranda talep edilen kullanıcı adı “admin” şifre ise “superonline” olmaktadır. Eğer daha önceden değiştirmedi iseniz bu bilgiler ile son derece rahat bir şekilde giriş işlemini tamamlayabilirsiniz.

İP: 192.168.l.l Superonline

192.168.l.l Vodafone

Son zamanlarda en çok dikkat çeken uygulamalardan biri de ülkemizde hizmet vermekte olan kimi GSM operatörlerinin de internet sağlayıcılığı hizmeti vermeye başlamasıdır. Bu noktada sunmakta olduğu son derece kaliteli hizmet ile en çok tercih edilen GSM operatörü Vodafone olmaktadır.

Eğer siz de adı geçen bu internet sağlayıcısını kullanmakta ve 192.168.l.l adresi aracılığı ile de işlem yapmak istemekteyseniz giriş yapmanız gerekli olan kullanıcı adı ve şifre sırası ile “admin”, “admin” şeklinde olacaktır.

192.168.l.l Zyxel

Bahsi geçen bu IP adresi ile alakalı olarak işlem yapma aşamasına asıl belirleyici olan etken internet sağlayıcılarında ziyade kullanılmakta olan modem markası olmaktadır. Bu noktada bahsi geçen internet sağlayıcıları ile alakalı olarak verilmekte olan bilgilerden daha çok modem markası odaklı olarak bilgilendirme yapmak okuyucularımız için çok daha faydalı olacağı için ilk olarak ülkemizde en yaygın kullanım ağına sahip olan Zyxel ile alakalı olarak gerekli olan konuları açıklamaya çalışacağız.

Bilmelisiniz ki eğer kullanmakta olduğunuz modeme ait olan marka mevzu bahis olan Zyxel markası ise yapmanız gereken hemen hemen her türlü işlem, ayarlama ve düzenleme için gerekli olan IP adresi 192.168.1.1 olmaktadır. Kullandığımız tarayıcının adres çubuğuna bu adresi yazdığımızda açılmakta olan ekran üzerinden kullanıcı ve şifre girmemiz gerektiğinde ise eğer daha önceden belirledi isek onu girmeliyiz. Ancak anlatılmakta olan bu giriş işlemini ilk kez yapacak isek bu noktada girmemiz gereken kullanıcı adı “admin” şifre ise “1234” olmaktadır.

192.168.l.l Airties

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılmakta olan bir diğer modem markası da Airties olduğu için modem olarak bunu tercih etmekte olan kişilerin ayarlamalarını ve düzenlemelerini nasıl yapacaklarına dair bilgi ve aynı zamanda detay vermek okuyucularımız için faydalı olacaktır.

İlk olarak yapacağınız ayarlar için gerekmekte olan IP adresinden bahsetmemiz gerekir ise yazımızın içeriğinden de anlayacağınız üzere 192.168.l.l olmaktadır. Bu adresi tarayıcımızın adres çubuğuna girdikten sonra açılacak olan ekranda yine kullanıcı adı ve şifre talep edilmektedir. Daha önceden belirledi iseniz bu bilgileri kullanmak sureti ile giriş yapmanız mümkün olmaktadır. Ancak ilk kez giriş yapacaksanız bu aşamada sizin için gerekli olan kullanıcı adı aşağıda belirtildiği gibidir;

 1. Airties (TTNET); kullanıcı adı: admin; şifre: ttnet
 2. Airties Air 5343; kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 3. Airties Air 5443; kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 4. Airties Air 5452; kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 5. Airties Air 5650; kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 6. Airties Air 5750; kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 7. Airties Air 6372; kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 8. Airties RT206v2 (TTNET); kullanıcı adı: admin; şifre: ttnet,
 9. Airties RT210 (TTNET); kullanıcı adı: boşluk; şifre: boşluk,
 10. Airties RT210 (TTNET); kullanıcı adı: admin; şifre: ttnet.

192.168.l.l Huawei

Detaylarından bahsedeceğimiz son modem markası ise Huawei olmaktadır. Bu marka cihaz için de ayarlama yapmak için yine bahsi geçen IP adresini tarayıcınıza girmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki aşamada yine kullanıcı ve şifrenizi girmeniz lazımken eğer değiştirmedi iseniz ya da bu söz konusu sisteme ilk girişiniz ise aşağıdaki bilgilerden kendinize en uygun olanı seçerek işlem yapabilmektesiniz.

 1. Huawei (TTNET); admin; şifre: ttnet,
 2. Huawei (Vodafone); admin; şifre: admin,
 3. Huawei (Superonline); admin; şifre: admin.

192.168.l.l Modem Şifreleri

Son olarak ise ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan belli başlı modemlere ait olan kullanıcı adları ve şifreler de yazımızın devamında belirtildiği gibi olmaktadır. Yapmak istediğiniz giriş işlemlerini gerçekleştirmek adına gerekli olan bilgilere erişmek için yapmanız gereken tek şey aşağıda detaylı ve son derece kapsamlı olarak belirtilmekte olan listede modeminize ait olan markayı tespit etmek ve oradan da gerekli olan kullanıcı adı ve şifreyi öğrenmektir. Bu sayede son derece rahat ve bir o kadar da hızlı bir şekilde giriş işlemini gerçekleştirebilir ve yazımızın başında belirtmekte olduğumuz ayarlamaları ve hatta çok daha fazlasını yapma olanağı yakalayabilirsiniz. Ancak bu aşamada önemle belirtmeliyiz yazımızın devamında mevcut olan bu kullanıcı giriş bilgileri eğer daha önce değiştirmedi ve düzelemedi iseniz geçerliliğini korumaktadır. Herhangi bir değişiklik yaptıysanız kendi belirlediğiniz bilgileri girmelisiniz.

 1. Ladox ; admin, ladox
 2. Onixon; root, root
 3. Philips SNA6500; gerekmiyor, admin
 4. Philips SNC6500; gerekmiyor, admin
 5. Siemens; kendiniz belirleyin, kendiniz belirleyin,
 6. Tecom; root, root
 7. Tp-Link; admin, ttnet,
 8. ZTE ZXDSL; ZXDSL, ZXDSL
 9. Pikatel ComboMax; admin, password.

Genel olarak en çok tercih  edilen ve bu duruma paralel olarak da en çok merak edilen modem markalarına ait olan detaylar bunlar olmak ile beraber çok daha detaylı bilgi almak isterseniz cihazınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *